Forum Forum o Królikach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Angielski Baran (AB)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o Królikach Strona Główna -> Rasy królików
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ArturLG
Administrator
Administrator


Dołączył: 31 Maj 2012
Posty: 109
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rawicz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:27, 27 Sie 2012    Temat postu: Angielski Baran (AB)

Genotyp:
1. szary (ABS) - AA BB CC DD GG

2. żelazisty (ABŻ) - AA BB CC DD GG

3. czarny (ABC) - AA BeB CC DD GG

4. niebieski (ABN) - AA BB CC DD gg

5. hawana (ABH) - AA BB CC dd gg

6. madagaskarowy (ABM) - AA BB cc DD gg

7. szynszylowaty (ABSI) - achiachiBBCCDDGG

8. żółty (ABŻ) - AA bb CC DD GG

9. srokacz (ABSr)

w ww. odmianach barwnych - do ww. genotypów dodawany jest allel Kk

10. biały czerwonooki (ABBc) - aa----------

11. biały niebieskooki (ABBn) - AA........xx

Masa ciała w poszczególnych miesiącach życiaWaga (miesiąc) 3 4 5 6 7
Kg 2,2 2,8 3,4 3,8 4,2


Ocena cech objętych wzorcem

1. Masa ciała w wieku 7 miesięcy i powyżejKg 3.5 - 4,0* 4,0 - 4,5* 4,5 - 5,5* 5,5 - 5,7
Pkt. 8 9 10 9


Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 7 miesięcy i powyżej - 3,5 kg; najwyższa - 5,5 kg. Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała

Harmonijna budowa ciała. Sylwetka krepa i zbita. Tułów walcowaty, bardzo dobrze umięśniony. Zad lekko ścięty. Szyja krótka (niewidoczna) i silna. Nogi krótkie i silne. Ogon prosty przylegający do tułowia. U samic niewielkie, symetryczne podgardle.

3. Typ rasowy

Głowa szeroka i mocna, wyraźnie garbonosa. Policzki silnie rozwinięte, szerokie, zaznaczone. Oczy duże, wyraźne, nie za głęboko umieszczone w oczodołach (miernie "wysadzone"). Uszy mięsiste, o pełnym owłosieniu, mocno osadzone, otwory uszu odwrócone do przodu. Końce uszu zaokrąglone łagodnie. W najszerszym miejscu szerokość ucha wynosi 14 cm. Na głowie miedzy uszami wyraźnie zaznaczona „korona". Rozpiętość uszu 62 cm i więcej.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość, jedwabistość)

Okrywa włosowa gęsta (zwłaszcza włosów podszyciowych), sprężysta i jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.

5. Barwa okrywy włosowej

Barwa okrywy włosowej zróżnicowana w zależności od odmiany barwnej:


szary (ABS) - ogólna barwa w partii grzbietowej ciemnoszara, boki oraz brzuch nieco jaśniejsze. Klin karkowy mały, lekko brązowy. Uszy czarnoobramowane. Wewnętrzna cześć ud oraz kończyn przednich i spód ogona - białe. Szeroki biały pas okrywy włosowej wzdłuż linii białej brzucha.
żelazisty (ABŻI) - ogólną barwę okrywy tworzą czarne i brązowe włosy, przy czym włosy czarne przeważają. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona grafitowy. Pas brzuszny ciemnoszary do grafitowego.
czarny (ABC) - barwa włosów pokrywowych jednolicie, głębokoczama, z wyraźnym połyskiem na całym ciele. W części brzusznej barwa okrywy o mniejszym połysku, grafitowy. Pas brzuszny ciemnoszary do grafitowego.
niebieski (ABN) - barwa włosów pokrywowych ciemnoniebieska, równomierna na całym ciele, o wyraźnym połysku. Ogólna barwa o wrażeniu czarnym z nalotem niebieskim. Barwa okrywy brzucha i wewnętrznych stron ud matowa.
hawana (ABH) - barwa włosów pokrywowych jednolicie ciemnobrązowa (czekoladowa) z wyraźnym połyskiem na stronie grzbietowej, na stronie brzusznej matowa.
madagaskarowy (ABM) - barwa włosów pokrywowych od złotobrązowej do złotoczerwonej. Na tle tej barwy rozłożone są ciemnobrązowe włosy tworzące jakby woal. Uszy, pysk (tzw. maska), obwódki wokół oczu, brzuch, wewnętrzne strony ud, spód ogona mają barwę brązowoszarą bez woalu z ciemnobrązowych włosów, okrywa matowa. Maska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Ciemna i jasna barwa nie może odcinać się ostro od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą,
szynszylowaty (ABSI) - barwa włosów pokrywowych szara o odcieniu niebieskawym, z ciemnymi i białymi wierzchołkami (woal), równomiernie rozłożona na całym ciele. Klin karkowy mały, w kolorze jasnoszarym. W partii brzusznej barwa włosów jaśniejsza. Uszy ciemne, czarnoobramowane. Ogon od strony górnej czarny, przeplatany szarobiałymi włosami, od spodu biały,
żółty (ABŻ) - okrywa włosowa pomarańczowożółta, bez srebrzystości. Oczne obwódki i skroń nieco jaśniejsze. Okrywa włosowa na brzuchu, spodzie ogona i wewnętrznej stronie ud rozjaśniona do koloru jasnokremowego, a nawet białego,
srokacz (ABSr) w ww. odmianach barwnych - okrywa włosowa w barwie odpowiadającej jednej z ww. odmian barwnych występuje na głowie (uszy, korona, cześć nosowa, czoło, okolice oczu), tułowiu w formie tzw. „płaszcza" okrywającego grzbiet, wierzchnią stronę ogona i około 2/3 wysokości boków, odcinając się nieregularną linią od barwy białej. „Płaszcz" musi być symetryczny. Piersi, przednie kończyny i dolna cześć policzków są całe białe. Przeważnie białe są tylne kończyny i brzuch. Nie jest wadą białe zabarwienie pod brodą. Biała strzała, zaczyna się od czoła i przechodzi na koronę, dzieląc ją poprzek na pół. Białe plamy na karku,
biały czerwonooki (ABBc) – barwa włosów pokrywowych śnieżnobiała.
biały niebieskooki (ABBn) – barwa włosów pokrywowych śnieżnobiała.

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków)

szary (ABS) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu siwoniebieska. Pazurki i oczy o barwie brązowej.
żelazisty (ABŻI) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu ciemnostalowa, lekko rozjaśniająca się w kierunku skóry. Oczy barwy od bardzo ciemnobrązowej do czarnej. Pazurki czarne.
czarny (ABC) - barwa włosów podszyciowych intensywnie ciemnoniebieska, oczy i pazurki ciemnobrązowe,
niebieski (ABN) - barwa włosów podszyciowych nieco jaśniejsza od włosów pokrywowych, oczy barwy niebieskoszarej, barwa pazurków od szarej do czarnej,
hawana (ABH) - barwa włosów podszyciowych niebieska, jednolita na całej długości włosa, matowa. Oczy brązowe, pazurki ciemnobrązowe,
madagaskarowy (ABM) - barwa włosów podszyciowych wyraźnie złotoczerwona. W partiach okrywy brązowoszarej podszycie kremowe. Barwa oczu brązowa, pazurków ciemnoszarobrązowa (ciemnorogowe),
szynszylowaty (ABSI) - włosy podszyciowe ciemnoniebieskie zajmujące ok. 2/3 długości włosa, strefa środkowa około 7 mm barwy białoszarej. Nad strefą środkową czarny pas szerokości około 3 mm. Przy rozdmuchiwaniu okrywy wyraźnie widoczna strefowość w ubarwieniu włosów. Oczy ciemnobrązowe, pazurki brązowe do czarnych.
żółty (ABŻ) - włosy podszyciowe pomarańczowożólte, oczy brązowe, pazurki ciemnobrązowe,
srokacz (ABSr) - w ww. odmianach barwnych - w barwnych partiach okrywy włosowej włosy podszyciowe w barwie typowej dla danej odmiany. Białe podszycie przy białej okrywie włosowej. Oczy i pazurki w barwie odpowiadającej danej odmianie.
biały czerwonooki (ABBc) - barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, oczy czerwone lub karminowe, pazurki białe,
biały niebieskooki (ABBn) - barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, oczy jasnoniebieskie

Wady dopuszczalne

Mniej harmonijna budowa ciała. Zwężenie tułowia w części piersiowej. Głowa węższa, słabo zaznaczony garbonosy profil głowy. Widoczne pojedyncze podgardle u samców, zbyt luźna skóra. Oczy lekko wypukłe. Otwory uszu nieznacznie obrócone do tyłu. "Korona" słabo zaznaczona. Małe odstępstwa od barwy typowej dla danej odmiany (dot. odmian od 1 do 9), u ABBc i ABBn - barwa okrywy włosowej perłowa lub kredowobiała, z lekkimi zażółceniami. Okrywa włosowa mniej gęsta i sprężysta. Rozpiętość uszu od 58 cm do 61 cm. W najszerszym miejscu szerokość ucha od 12 cm do 13 cm. Nieznaczne różnice w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorcowych.

Wady niedopuszczalne

Masa ciała niższa niż 3,5 kg lub wyższa niż 5,7 kg. Wydłużona głowa bez garbonosego profilu, długa szyja.U samic brak podgardla albo podwójne i potrójne niesymetryczne podgardle. Uszy wyraźnie odwrócone otworami do tyłu. w najszerszym miejscu szerokość ucha mniejsza niż 12 cm. Rozpiętość uszu mniejsza niż 58 cm. Długość włosów w partii grzbietowej poniżej 3 cm lub zaznaczone miejscowe przerosty włosa (kępiastość), okrywa włosowa rzadka, brak sprężystości. Brak "korony". Duże odstępstwa od barwy typowej dla danej odmiany (dot. odmian od 1 do 9), u ABBc i ABBn okrywa włosowa zażółcona lub pojedyncze ciemne włosy w okrywie. Inna jak wzorcowa barwa oczu i pazurków.

Powyższy opis został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000 r.)

Z tego co czytałem rasa jest ciężko dostępna w Polsce, wręcz nie jest ona osiągalna. Można ją nabyć w Anglii od 30funtów w górę. Spotykane również na Słowacji i Niemczech. Grafika również ciężko dostępna dlatego tylko dwa zdjęcia.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o Królikach Strona Główna -> Rasy królików Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin